9 Nisan 2012 Pazartesi

ERZİNCAN ASKERİ LİSESİ ÖZEL BÜLTEN

ERZİNCAN ASKERİ LİSESİ
50 YIL ÖNCE KAPANAN DOĞUNUN YILDIZININ SESİ
ÖZEL SAYI- NİSAN 2012
GÜNAY KIRAL TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR 

ERZİNCAN ASKERİ LİSE BİNASI
İLK DEFA 1891 YILINDA 4NCÜ ORDU MÜŞİRİ ZEKİ PAŞA TARAFINDAN İNŞA ETTİRİLEN KIŞLAYA ZAMANIN PADİŞAHININ İSMİNE İZAFETEN HAMİDİYE KIŞLASI ADI VERİLMİŞTİR. 1905 YILINA KADAR KIŞLA OLARAK KULLANILMIŞTIR.
       OSMANLI ZAMANINDA SADECE İSTANBUL’DA BİR HARP OKULU VARDI. BEŞ ORDU MERKEZİNDE (EDİRNE, MANASTIR, ERZİNCAN, ŞAM VE BAĞDAT) BİRER HARP OKULU AÇILMASI KARARLAŞTIRILINCA TEMMUZ 1905’DE BİNA ERZİNCAN HARBİYESİ’NE TAHSİS EDİLMİŞTİR.
3 SINIFLI ERZİNCAN HARBİYE’Sİ 1908 YILINDA                17 KİŞİLİK İLK MEZUNLARINI VERMİŞTİR.                   
2NCİ MEŞRUTİYETİN İLANI VE ABDÜLHAMİT’İN AZLİNDEN SONRA DİĞER TAŞRA HARP OKULLARI İLE BİRLİKTE KAPATILMIŞ VE ÖĞRENCİLERİ İSTANBUL HARBİYESİ’NE NAKLEDİLMİŞTİR.
       25 TEMMUZ 1916 ‘DA ERZİNCAN’IN RUSLAR TARAFINDAN İŞGALİNDE, İŞGALCİLER TARAFINDAN KIŞLA VE DEPO OLARAK KULLANILMIŞTIR.
       13 ŞUBAT 1918’DE ERZİNCAN’IN KURTULUŞUNU MÜTEAKİP KIŞLA, MUHAFAZAYA MEMUR ERLERİN HATA VE İHMALLERİ SONUCU YANMIŞTIR.
1938 ERZİNCAN DEPREMİNDE DE HASAR GÖREN BİNA 1944 YILINDA YIKILARAK YENİDEN İNŞASINA BAŞLANILMIŞ BİTEN BÖLÜMLERİ 1950 YILINDA İTİBAREN PEYDERPEY 3NCÜ ORDU BİRLİKLERİNİN KULLANIMINA TAHSİS EDİLMİŞTİR.
           29 MAYIS 1955 TARİHİNDE ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNİN TEKRAR AÇILMASINA KARAR VERİLMİŞ, KIŞLA ASKERİ LİSEYE  VERİLMİŞTİR. 10 YILLIK ÖĞRETİM HAYATINDAN SONRA 1965-1966 DERS YILINDAN SONRA  ASKERİ LİSE KAPATILMIŞTIR.
        DAHA SONRAKİ YILLARDA BAZI TADİLATLAR GEÇİREN BİNA HALEN 3NCÜ ORDU KARARGAHI OLARAK KULLANILMAKTADIR.
TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİNE ÜYE OLUNUZ, VARLIĞINIZ  BİZE GÜÇ KATACAKTIR
TESUD  ÜSKÜDAR ŞB.  0216 553 21 45


ERZİNCAN ASKERİ LİSE MARŞI

YER YARILSA GÖK BATSA  DOĞARIZ ŞAFAKLARDAN
FIŞKIRIR NESİLLERDE KANIMIZ SANCAKLARDAN
PARLARIZ VOLKAN GİBİ SON TÜTEN OCAKLARDAN
BAŞTAN KURARIZ YURDU AL KANLI TOPRAKLARDAN

BİZ ERZİNCAN ASKERİ LİSELİYİZ  ÜNLÜYÜZ
GÜZEL VATAN UĞRUNDA ÖLMEYE GÖNÜLLÜYÜZ

BİLGİ BAŞIMIZDA  NUR, NAMUS ANLIMIZDA  AK
İMANIMIZ GÖKLERDE   DALGALANAN  AL BAYRAK
KALE KUVVETİ BİZDE. GEREKİRSE  COŞARAK
AŞARIZ  HER ENGELİ TANRIYA   SIĞINARAK.

BİZ ERZİNCAN ASKERİ LİSELİYİZ  ÜNLÜYÜZ
GÜZEL VATAN UĞRUNDA ÖLMEYE GÖNÜLLÜYÜZ

ERZİNCAN ASKERİ LİSELİ ARKADAŞLARIMIZI, ÖĞRETMEN, SINIF SUBAYI ,KOMUTANLARIMIZI VE ÇALIŞANLARI İLE EMEĞİ GEÇENLERİ           SAYGI İLE ANIYORUZ  H.GÜNAY KIRAL

3 DEFA AÇILAN ERZİNCAN ASKERİ LİSE OKUL KOMUTANLARI
.  1956 – 1959 KURMAY ALBAY İSMET BARLAS
.  1959 – 1960 KURMAY ALBAY SÜLEYMAN AŞUROĞU
.  1960 – 1961 KURMAY ALBAY AHMET ALPAY
.  1961 – 1964 KURMAY ALBAY CEMİL ALTAN
.  1964 – 1965 KURMAY ALBAY BAHADIR KILIÇ
.  1965 – 1966 PİYADE.KD.ALB. MUSTAFA ERPINAR
************
ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNDE İÇTİMA BORUSU  50 YILDAN SONRA TEKRAR ÇALDI
  YAKLAŞIK YARIM ASIR ÖNCE KAPANAN ŞARKIN YILDIZI ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNDE OKUYAN ÖĞRENCİLER, ÖĞRETMEN VE SINIF SUBAYLARI   21 MART 2012  GÜNÜ ÜSKÜDAR EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİNDE TOPLANDILAR.
   HEPSİ BİRBİRİNDEN DEĞERLİ ÖĞRENCİLER, ÖĞRETMEN VE SUBAYLAR BUGÜN ARTIK BAZI ÇALIŞANLAR HARİÇ
EMEKLİYE AYRILMIŞ AK SAÇLI BİRER TALEBE OLMUŞLARDI.
ÇOK GÜZEL BİR NOSTALJİ YAŞANDI,  BÜTÜN DEVRELERDEN KATILANLAR OLDU. TANIŞMA VE BUNDAN SONRA BU ANILARI YAŞATMA ADINA KONUŞMALAR YAPILDI.
   DAHA ÖNCE DE BU KONUDA ANILARI YAŞATMAK İÇİN BİR ARAYA GELEN  DEVRELER DE VAR. HATTA BİR KISIM ÖĞRENCİLER YILLAR SONRA OKUL ANILARINI  TEKRAR YAŞAMAK İÇİN ERZİNCAN’A GEZİ DÜZENLEYEREK ORDU KARARGAHI OLAN OKULUMUZU ZİYARET EDEREK O GÜNLERİ TEKRAR  YAŞAMIŞLARDIR. HALEN ARAMIZDA  BULUNANLARIN YANISIRA ARAMIZDAN AYRILANLARI DA ANILDI.
TOPLANTIYI DUYMAYAN VEYA MAZERETLERİ SEBEBİ İLE KATILAMAYANLARI DA EN KISA ZAMANDA TEKRAR  ARAMIZDA GÖRMEYİ ARZU EDİYORUZ. BU ANILAR TOPLANTILARINI   HER YILIN MART VE  KASIM AYLARINDA YAPILMASI TEMENNİ EDİLDİ.  BULUŞMA YERİMİZ TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ ÜSKÜDAR DIR. TEL:0216 553 21 45
   TOPLANTIYA KATILANLAR:
 REMZİ AYDIN SNF.SB., ENGİN KAYITMAZ ÖĞ. ,YILMAZ ÖZDEMİR ÖĞ., MURAT DEDEOĞLU ÖĞ.(telefonla) ASKERİ LİSE  1958, 1959, 1960, 1961,1962,1963,1964,1965,1966 MEZUNLARI KATILDILAR


3 ORDU ŞEREF SALONUNUN SOLUNDAKİ VE SAĞINDAKİ
2009 YILINDA EM.ORD.ALB. H. GÜNAY KIRAL ‘IN  ÇALIŞMALARI NETİCESİNDE ERZİNCAN’DA 3 ORDU KOMUTANLIĞI KARARGAHINDA ORDU ŞEREF SALONUNUN GİRİŞİNDE ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNİN TARİHÇESİ, ANI VE TANITIM PANOLARI YAPILMIŞTIR.
45 YIL ÖNCE KAPATILAN BU GÜZİDE OKULUN ANILARDA YAŞAYACAK BU ÇALIŞMALAR İÇİN DESTEĞİNİ ESİRGEMEYEN 3 ORDU K. ORGN. SALDIRAY BERK İLE EMEĞİ GEÇEN PERSONEL DAİMA ŞÜKRANLA ANILACAKTIR.
ERZİNCAN ASKERİ LİSELİLER
     ORADA UZAKTA BİZLERDEN İZLER VAR. BU İZLERİ YAŞATMAK, ANILARIMIZDA YER VERMEK VE ONLARI ANMAK BİZLERE GURUR VERİYOR. TARİHE MAL OLMUŞ  OKULUMUZUN HATIRALARINI CANLI TUTMAK, ÖĞRETMENLERİMİZİ, SUBAYLARIMIZI VE EN ÖNEMLİSİ ARKADAŞLARIMIZI BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞARAK ONLARI ANMAK BİZLERE  MUTLULUK VERİYOR.
     ŞİMDİ BİZLER, SİZ ERZİNCAN ASKERİ LİSELİLERİN BU KONUDAKİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUZ.
AYRICA , İLETİŞİM SAĞLAMAK İÇİN İNTERNET SİTESİ KURMA BİLGİ VE BECERİSİNE SAHİP ARKADAŞLARIMIZIN BU KONUDA YARDIMLARINI BEKLİYORUZ. BUNUN YANI SIRA ÇEŞİTLİ KAYNAKLARLA KENDİ RKADAŞLARIMIZLA İNTERNET ÜZERİNDEN HABERLEŞME İMKANLARIMIZ VAR
AMA ERZİNCAN ASKERİ LİSELİLER OLARAK TA BÖYLE BİR İLETİŞİM İMKANI BULABİLİRMİYİZ ?
      AĞABEYLERİMİZİ, ARKADAŞLARIMIZI BİR ÇATI ALTINDA VEYA BELLİ  ZAMANLARDA BİR ARADA TOPLAYABİLİR MİYİZ ? BU KONUDA GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUZ.
    ÜSKÜDAR EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİNDE İLK TOPLANTIMIZDA COŞKULU BİRLİKTELİK YAŞADIK. ANCAK BU KADARLA KALMAMALI, HER YIL  MART  VE KASIM AYLARINDA DEĞİŞİK MEKANLARDA BİR ARAYA GELMEK İÇİN GÖRÜŞLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR.
   OKULUMUZDA OKUYAN ARKADAŞLARIMIZA BU ETKİNLİKLERİ DUYURALIM.ARAMIZDA HER MESLEKTE ZİRVEYE ÇIKMIŞ ARKADAŞLARIMIZ DA VAR. MÜHENDİS, DOKTOR, ALBAY,GENERAL, HATTA GENELKURMAY BAŞKANLARI DAHİ VAR. DEĞERLİ İŞ ADAMLARI, TİCARETLE UĞRAŞANLAR, POLİTİKACILAR HEMEN HER KESİMDE ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZA ULAŞALIM VE DUYURALIM.
İRTİBAT YERİMİZ ÜSKÜDAR EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİDİR.
TEL : 0216 553 21 45    e-mail. :   tesuduskudar @ gmail.comERZİNCAN ASKERİ LİSESİ TARİHİ TANITIM PANOLARI
ERZİNCAN ASKERİ LİSESİ MARŞI VE PANOLARI
1987 YILINDA BVİR GÖREV DOLAYISI İLE  3 NCÜ ORDU KARARGAHINA ERZİNCAN’A GİTTİM. 3 YIL OKUDUĞUM OKUL,  ORDU KARARGAHI OLARAK KULLANILIYORDU. DAHA BAKIMLI  DAHA İYİ GÖRÜNÜYORDU. SINIFLAR   KARARGAHIN ŞUBE VE KISIMLARI OLARAK KULLANILIYORDU.  ORDU ŞEREF SALONUNU GÖRME FIRSATINI BULDUM. SADECE OKULUN YAŞ KÜTÜĞÜNÜ GÖRDÜM. BİR KENARDA DURUYORDU. 3 YILLIK TALEBELİK HAYATIM FİLİM ŞERİDİ GİBİ GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN GEÇTİ.  YILLAR SONRA OKULUMUZUN MARŞI UNUTULMUŞLAR ARASINDA İKEN; 1996 YILINDA K.K.K.LIĞI ( ANKARA ) KÜTÜPHANESİNDE YAPTIĞIM BİR ARAŞTIRMA DA ORDU MARŞLAR KİTABINI BULDUM. BU KİTAPTA  BÜTÜN MARŞLAR VARDI. ERZİNCAN ASKERİ ORTA OKULU MARŞININ SÖZLERİ MEVCUTKEN, ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNİN  MARŞI YOKTU.
 MARŞIN SÖZLERİNİN BİR KISMINI  VE  NAKARAT BÖLÜMÜNÜ HATIRLAMAMA RAĞMEN MARŞIN SÖZLERİNİ TAMAMINI UNUTMUŞTUM.
ÜMİT ÖNEN ARKADAŞIMIZDAN BULDUM VE 1968 DEVRE ARKADAŞLARIMIZ ARASINDA YAYINLADIĞIM DEVRE – NAME DE YAYINLADIM. ( ELİNİZDEKİ BÜLTENİN BENZERİ ) ANCAK O ZAMANDAN BERİ DE NOTALARINI GENE BULAMADIM. KULELİ, IŞIKLAR OKULLARI İLE 1 VE 3 ORDU BANDO  K.LIKLARINDA YAPTIĞIM ARAŞTIRMALARDAN BİR NETİCE ALAMADIM.
2002 YILINDA 68 DEVRE TOPLANTISINDA KULELİDE OKUYAN ARKADAŞLARA DİPLOMA KAYITLARI DAĞITILMIŞTI. BİZ SELİMİYELİ VE ERZİNCANLILAR MAHZUN KALMIŞTIK. 2007 YILINDA KHO 1968 MEZUNLARININ 40 YIL KUTLAMA ÇALIŞMALARI  ESNASINDA 1963 YILINDA KAPANAN SELİMİYE ASKERİ ORTA OKULUNU ANIMSAMAK AMACIYLA KULELİ ASKERİ LİSESİ ARŞİVİNDE ÖZEL İZİNLE ARAŞTIRMA YAPARKEN ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNİN DE BİR KISIM KAYITLARINI BULDUM.  HEM SELİMİYE ASKERİ ORTA OKULUNUN HEMDE ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNİN TARİHÇESİ DAHİL BİLGİLERİNİ DERLEYEREK AYRI AYRI CD YAPTIM. 3 ORDU K.LIĞINA  OKULUN BİR CD. Nİ GÖNDERDİM.
 3 .ORDU K.NI ORGN. SALDIRAY BERK ARKADAŞIMIZ SAĞOLSUN YUKARIDA RESİMLERİ OLAN , ASKERİ LİSEYİ ANILARDA YAŞATMAK İÇİN TANITIM PANOLARINI YAPTIRMIŞ, BİZE RESİMLERİNİ GÖNDERDİ. KENDİSİNE OKUL MARŞIMIZIN DA NOTALARININ  KAYIP OLDUĞUNU BİLDİRMİŞTİM. EDOK K.LIĞINA TAYİN OLDUKTAN SONRA BİR GÜN K.K. BANDO OKULUNDAN BNB. BENİ ARAYARAK ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNİN MARŞININ SÖZLERİNİ İSTEDİ. GÖNDERDİM. NOTALARI YOKTU. SONRA NEJAT ÖZTEMİZEL ARKADAŞIMIZA VE BÜTÜN ARKADAŞLARA E-MAİL İLE   TEKRAR BİLGİLER SORDUM. HATTA DİNÇER ÖZYÜNLÜ VE ENGİN KAYITMAZ ÖĞRETMENİMDEN YARDIM İSTEDİM.  İHSAN ÖZİMER , ATALAN BAYRAKTAR ARKADAŞLARINDA İLGİ VE KATKILARI İLE  TELEFONLA HATIRLADIĞIM KADARI  İLE  MELODİYİ ANKARAYA GÖNDERDİM. ERZİNCAN ASKERİ LİSESİNİN MARŞI BU ŞEKİLDE YENİDEN BESTELENEREK BİZLERE GÖNDERİLDİ. İNTERNET ORTAMINDA DA YAYINLANDI. 1966 YILINDA KAPATILAN ERZİNCAN ASKERİ LİSESİ ERZİNCAN ‘DA, KULELİ’DE, TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ ÜSKÜDAR’DA  PANOLARDA TEKRAR CANLANDI. UNUTULAN MARŞIMIZ YENİDEN HAYAT BULDU. DESTEĞİNİ ESİGEMEYEN SALDIRAY BERK  PAŞAMIZA BU VESİLE İLE BİR KERE DAHA ŞÜKRANLARIMIZI SUNARIZ.
                                                                           H. GÜNAY KIRAL

2 yorum:

  1. Emekleriniz için teşekkürler. Em. Albay Goksen Simsek 1964 mezunu

    YanıtlaSil
  2. Buradaki bilgilere okul hakkında ve amblemi konusunda bilgi edinmek için internette araştırma yaparken rastladım. Bu çalışmalarla tarimizi gün yüzüne çıkaran ve gerçekten bilmediğimiz veya hiç üzerinde durmadığımız bilgileri bize kazandıran arkadaşlara ve emeği geçen büyüklerime sonsuz teşekkürler.
    Atila Argun
    1965 EAL Mezunlarından

    YanıtlaSil